Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila w domowej przestrzeni

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila w domowej przestrzeni

Zwierzęta domowe są fantastycznymi towarzyszami. Nie tylko potrafią poprawić humor w ponury dzień, ale i wymagają one stosownej opieki, aby zawsze czuły się dobrze i długo były zdrowe. Nie tylko psy i koty są rewelacyjni zwierzętami domowymi. Wśród najpopularniejszych pupili znajdują się również króliki. Jak o nie dbać? Sprawdźmy!

Bezpieczeństwo królika w przestrzeni domowej – zadbaj o nie jak najlepiej

Króliki to zwierzęta niezwykle piękne, ale i sprytne. Muszą mieć one zapewnioną odpowiednią opiekę, aby nic złego nie stało im się, gdy przebywają poza klatką, z której warto je wypuścić. Właściciele tych niesamowitych pupili, którzy mają dom z ogrodem z powodzeniem mogą wypuszczać je na wolną przestrzeń. Powinny one jednak pozostać pod stałym nadzorem właściciela, aby nie uciekły zbyt daleko i nie były narażone na niebezpieczeństwa, jakie mogą na nie czyhać na zewnątrz. Do zabezpieczenia podwórka przydadzą się m.in. taśmy ogrodzeniowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, by królik ich nie przegryzł.

Żywienie królika – na co zwrócić szczególną uwagę?

Podobnie, jak w przypadku innych zwierząt, króliki również potrzebują odpowiedniego żywienia, które zapewni im optymalny rozwój, wzrost i zachowanie zdrowia. Przydatne do tego będą dedykowane pasze dla królików. Zawierają one bowiem wszelkie niezbędne makro i mikroelementy, które wpływają na prawidłowe utrzymanie masy ciała zwierzęcia oraz dobrą kondycję sierści. Nie należy także zapominać o odpowiednim nawodnieniu królików. Powinny one mieć stały dostęp do wody, dzięki czemu samodzielnie będą mogły pić.

Zdrowie królika – o tych zasadach musisz pamiętać

Króliki podobnie, jak inne domowe zwierzęta posiadają sierść i linieją. Hodowca powinien zadbać o to, by usuwać jak najbardziej skutecznie sierść, która wypada. Codzienna pielęgnacja królików musi obejmować także zabiegi związane z czyszczeniem uszu i jego nozdrzy. Dzięki temu nie będą rozwijały się w tych miejscach szkodliwe dla życia królika bakterie. Jeśli królik spędza czas w klatce, obowiązkiem każdego właściciela jest dbanie o jego prawidłową czystość. Musi być ona odpowiednio zabezpieczona i posiadać ściółkę, którą z łatwością można znaleźć w miejscach, takich jak giełda rolna. Królik przebywający w domu powinien mieć zapewnione miejsce, w którym będzie zawsze czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki czemu zachowa on równowagę psychiczną. Takie zwierze musi być również co jakiś czas wypuszczane z klatki, dzięki czemu jego układ kostno-stawowy będzie w jak najlepszej formie przez wiele lat.