Pierwsza Komunia Święta i Dary Ołtarza – co wybrać?

Pierwsza Komunia Święta i Dary Ołtarza – co wybrać?

Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w katolickiej rodzinie. Jedną z tradycji, która się wiąże z przystąpieniem dzieci do Eucharystii, jest ofiarowanie darów dla Kościoła od ich rodziców. W takiej sytuacji często wybór odpowiedniego podarunku sprawia niemałą trudność. Co można przekazać dla parafii w ofierze? Podpowiadamy!

Składka pieniężna – czy to dobry pomysł?

Jeśli rodzice nie są pewni swojego wyboru, zawsze warto zasięgnąć opinii księdza, który przygotowuje dzieci do przyjęcia Sakramentu Komunii Świętej. Z pewnością on wie, jakie potrzeby ma dana parafia. Bywa, że najlepszym rozwiązaniem może okazać się wpłata na konkretny cel taki jak renowacja kościoła czy remont zakrystii. Wielkość sumy składkowej w dużej mierze zależy od ilości dzieci i możliwości finansowych rodziców. W przypadku takiej decyzji warto jednak zadbać o to, aby pojawił się również prezent o charakterze liturgicznym i był związany z Eucharystią, gdyż zazwyczaj Dar Ołtarza, jak sama nazwa wskazuje, ofiarowany jest podczas Mszy Świętej.

A może akcesoria i szaty liturgiczne?

Sprawowanie Mszy Świętej nie może się odbyć bez akcesoriów i naczyń liturgicznych. Wysoka jakość ich wykonania i szlachetne materiały przyczyniają się do ich trwałości. Przepiękne zdobienia, różnorodne rozmiary i pojemności kielichów można dopasować do potrzeb konkretnej parafii (tj. liczby wiernych) czy specyfiki nabożeństwa. Na rynku jest duży wybór tego typu akcesoriów takich jak m.in.:

  • naczynia liturgiczne (np. kielichy, monstrancje, relikwiarze);
  • dzwonki mszalne;
  • bielizna ołtarzowa;
  • krzyże liturgiczne;
  • świece liturgiczne.

Celebracja Mszy Świętej wymaga również założenia przez księdza szat liturgicznych (alby kapłańskie, stuły, ornaty). W zależności od nabożeństwa wyróżnia się kilka kolorów liturgicznych, np. szat w kolorze zielonym używa się w okresie zwykłym, z kolei fioletowe przyodziewa się w czasie postnym (Wielki Post i Adwent). Również taki Dar Ołtarza może być trafionym pomysłem.

Figury i obrazy sakralne

Znakomitym wyborem prezentów dla Kościoła od rodziców i dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej są figury i obrazy sakralne. Figury świętych mogą być pięknym ubogaceniem wnętrza. Można wybrać realistyczne rzeźby o różnej wysokości, które dopasuje się do danej aranżacji. Najczęściej wybiera się figury Matki Bożej, Chrystusa, Michała Archanioła i świętych, którzy są związani z daną parafią.

Z kolei obrazy religijne są niewątpliwie znakomitą ozdobą bocznych ścian. Popularnym motywem obrazów jest wizerunek Jezusa Miłosiernego, Matki Boskiej Częstochowskiej lub św. Jana Pawła II. Warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami.