Na jakie koszty trzeba się przygotować, wydając książkę

Na jakie koszty trzeba się przygotować, wydając książkę

Wydanie własnej książki to zawsze bardzo emocjonujący moment w życiu każdego początkującego autora. W związku z tym warto zaplanować całe to działanie krok po kroku, aby mieć pewność, że wszystko się uda i będzie spełniało wcześniejsze założenia. Pod uwagę na pewno warto wziąć różne modele wydawnicze, takie jak chociażby self publishing, a także koszty z nim związane. O wiele lepiej się wszystko planuje, gdy wie się, na jaki wydatek trzeba się przygotować. Przynajmniej orientacyjnie, plus, minus.

Wydanie książki - klasyczne wydawnictwo czy może self publishing?

Myśląc nad wydaniem książki, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, z jakiego wydawnictwa w ogóle warto skorzystać, z kim nawiązać współpracę, aby przebiegała ona gładko i przynosiła oczekiwane rezultaty? Z całą pewnością do wyboru pozostają dwie główne opcje, a mianowicie wydawnictwo klasyczne, które jednak nie przyjmuje pod swoje skrzydła wszystkich propozycji wydawniczych, oraz model self publishing, który daje pod tym względem zdecydowanie większe możliwości. Zwłaszcza początkującym autorom, który za sprawą self publishing, jak najbardziej mogą decydować o dalszych losach swojego dzieła. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w takim przypadku należy wziąć pod uwagę również koszt wydania książki. Jak duża to będzie suma? To zależy! W takim razie podsumujmy.

Jaki jest koszt wydania książki?

Nic więc dziwnego, że jednym z głównych pytań, które pojawiają się przy okazji wydawania książki, zdecydowanie jest pytanie o potencjalny koszt. Jeśli współpracuje się z wydawnictwem klasycznym, wtedy wiadomo że, wydanie jest bezpłatne dla autora i leży po stronie wydawnictwa, ale za to z każdej książki potrącany jest pewien procent dochodów. Inaczej, zupełnie inaczej wygląda to przy modelu self publishing. W takim przypadku to autor książki ponosi cały koszt związany z przygotowaniem jej do druku, a także wydrukowaniem jej, ale nie płaci już procentów od książki. Dlatego właśnie na taki model decyduje się wielu twórców, ponieważ przy sprzedaży licznych egzemplarzy, można również na tym dobrze zarobić. Tylko ile kosztuje wydanie książki w taki sposób? Z reguły są to kwoty liczone w tysiącach. Najczęściej jest to około dziesięciu tysięcy złotych. W tej cenie jest przygotowanie do druku, wydruk określonej ilości książek, organizacja szaty graficznej, również okładki. Dokładna cena ustalana jest z twórcą indywidualnie.