Kryminał na wielkim ekranie

Kryminał na wielkim ekranie

Według badań przeprowadzonych przez rozmaite urzędy statystyczne, filmy oraz seriale kryminalne cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o agresję i rozlew krwi. Przede wszystkim telewidzowie chętnie zapoznają się z przewrotnymi intrygami oraz umiejętnie budowanym napięciem, mogącym w każdej chwili eskalować.

Rekwizyty na poziomie

Trudno sobie wyobrazić dobry kryminał bez właściwie zaplanowanej scenografii. Na pierwszym miejscu powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób można wyrazić bohaterów. Zazwyczaj robi się to poprzez ubiór oraz aparycję. Po samym chodzie takiej osoby podświadomie spodziewamy się tego, jak dana postać będzie zachowywać się przez dalszą część filmu lub serialu. Nie da się także ukryć, że duże znaczenie mają rekwizyty. W przypadku kryminałów musimy mieć dostęp do atrap broni. W przypadku wypadków lub śmierci bohaterów, worek na zwłoki czy też odpowiednio zaaranżowane miejsce tego typu zdarzenia także jest bardzo ważne, w celu zapewnienie autentyczności całej scenie.

Skandynawska miłość

Pragmatyzm i chłodna kalkulacja sprawia, że to właśnie północne wybrzeża Bałtyku zazwyczaj rodzą genialnych pisarzy powieści kryminalnych. Jeszcze kiedyś bliskość koła podbiegunowego i bardzo dziwny rytm dobowy prowadził do dużej liczby samobójstw. Teraz rządy krajów skandynawskich potrafiły zadbać o zdrowie psychiczne swoich rodaków i sprawiły, że ujście w swoich trudniejszych momentach znajdują właśnie w kryminalnych powieściach. Dotyczy to nie tylko literatury. Coraz większa liczba producentów filmowych bardzo chętnie wybiera miejscowości położone w Norwegii oraz Szwecji, a w niektórych przypadkach nawet w Finlandii, de facto nienależącej do Skandynawii. Na odmienną wzmiankę zasługuje Islandia, słynącej z niesamowitych wręcz warunków naturalnych.

Na wielkim czy małym ekranie?

W dzisiejszych czasach już nie tylko kino i telewizja dają nam możliwość dzielenia się z odbiorcami niesamowitymi przygodami. Obecnie jesteśmy w stanie stworzyć film dla platform streamingowych, mających zdecydowanie inną specyfikę w porównaniu z tradycyjnymi modelami kręcenia. Można wyraźnie dostrzec różnicę pomiędzy kryminałem nakręconym na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy z klasykiem, będącym od lat puszczanym w telewizji.