Jakim kosztem jest wydanie książki?

Jakim kosztem jest wydanie książki?

Chyba każdy początkujący autor marzy o tym, aby jak najszybciej wydać swoją książkę. W końcu jest to zwieńczenie wielu planów i marzeń, a także okazja do tego, aby zaprezentować się większemu gronu odbiorców. W ten sposób można pozyskać własnych fanów, którzy niecierpliwie czekać będą na kolejne książki. Jednak, aby tak się stało, najpierw bardzo ważne jest to, aby w ogóle zacząć i zaistnieć, a będzie to raczej niemożliwe, jeśli nie zrobi się tego pierwszego, najważniejszego kroku i nie zdecyduje się na wydanie książki. Można ją wydać na dwa sposoby. Przede wszystkim w systemie tradycyjnym, jak i w systemie self-publishing. Wszystko ma swoje plusy, oraz minusy, które warto wcześniej przeanalizować.

Jaka jest różnica między wydawnictwem tradycyjnym a self-publishing?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że obecnie na rynku rządzą dwa sposoby wydania książki. Pierwszym jest zawarcie umowy z wydawnictwem tradycyjnym, a drugim sposobem jest wydanie książki na self-publishing. Między tymi systemami są jednak spore różnice. Przede wszystkim, wydając książkę w standardowym wydawnictwie, nie trzeba nic za to płacić, ale potrącane są pewne procenty od każdego sprzedanego egzemplarza. Tym samym autor nie płaci za nic na początku, zawierając umowę i nad wszystkim czuwa wydawnictwo, ale później jest stale obciążany kosztami i ogólny dochód za jeden egzemplarz sprzedanej książki jest dla niego raczej niewielki. Inaczej działa system self-publishing. W tym przypadku twórca już na start musi zapłacić określoną kwotę, ale później natomiast wszystko pozostaje już dla niego. W takim przypadku pobiera on całość dochodu za każdy sprzedany egzemplarz. Nie ma jednak wsparcia dystrybucyjnego od wydawnictwa i musi sam dbać o sprzedaż książek.

Ile kosztuje wydanie książki?

W takim przypadku pojawia się najważniejsze chyba pytanie, a mianowicie, ile kosztuje wydanie książki? W przypadku wydawnictwa tradycyjnego jest to koszt, którego się nie odczuwa, ponieważ po prostu oddaje się pewien procent z każdego egzemplarza książki, na mocy zawartej wcześniej umowy. W przypadku opcji self-publishing, taka kwota może sięgnąć około kilkunastu tysięcy złotych. Z reguły plasuje się ona mniej więcej na poziomie dziesięciu tysięcy złotych, ale z tym również bywa różnie, ponieważ duża część ustalana jest indywidualnie. Dużo bowiem zależy od grubości samej książki, czyli ilości stron, ale także od obecności ewentualnych obrazków czy rysunków, oraz od rodzaju samej okładki, tego czy jest gruba czy miękka.