Co warto wiedzieć na temat bielizny ołtarzowej?

Co warto wiedzieć na temat bielizny ołtarzowej?

Nawet osoby wierzące nie zawsze wiedzą, czym dokładnie jest bielizna ołtarzowa. A tymczasem jest to niezwykle istotny element kultu religijnego oraz największa ozdoba każdej świątyni. Zwyczaj stosowania bielizny ołtarzowej sięga dawnych czasów i ma za zadanie podkreślić powagę obrzędów religijnych. Oto najważniejsze informacje na jej temat.

Czym jest bielizna ołtarzowa?

Bielizna ołtarzowa to tekstylia, elementy dekoracyjne i szaty, których używa się podczas mszy świętych, nabożeństw oraz innych obrzędów religijnych. Bielizna ołtarzowa ma za zadanie upiększenie ołtarza, kościoła lub miejsca obrzędów.

Rodzaje bielizny ołtarzowej

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pojęcie bielizny ołtarzowej jest bardzo obszerne i obejmuje wiele elementów. Znanym niemalże wszystkim ludziom przykładem bielizny ołtarzowej są ornaty – ozdobne szaty liturgiczne, które kapłan nosi podczas sprawowania mszy świętej. Wzór i kolor ornatów to elementy, które zależne są od obecnego okresu liturgicznego. Do bielizny ołtarzowej zaliczyć można również baldachimy – wysokie daszki, które okrywają Najświętszy Sakrament podczas procesji eucharystycznych. Bielizna ołtarzowa to również:

  • korporały – małe, lniane płachty, na których składa się Hostię podczas mszy świętej,
  • manipularze – ozdobne paski, którymi w czasie mszy świętej kapłan przepasuje swoje ręce,
  • stuły – ozdobne elementy, które zakłada się na białą szatę mszalną. Kapłani noszą je podczas prowadzenia procesji,
  • welony – tkaniny zakrywające kielich podczas Eucharystii; symbolizują skupienie i tajemnicę,
  • antepedium – ozdobne dekoracje, które umieszcza się na podstawie ołtarzowej. Ich wygląd dopasowany jest do danej uroczystości kościelnej bądź też czasu w roku liturgicznym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bieliznę ołtarzową?

Aby bielizna ołtarzowa zachowała swoją nienaganną estetykę przez wiele lat, powinna być wykonana z wysokojakościowych, trwałych materiałów. Nie bez znaczenia są również zamieszczone na niej dekoracje i detale. Mogą one nawiązywać do symboliki religijnej bądź też okresów liturgicznych. Niektóre kościoły mają swoje specyficzne tradycje dotyczące bielizny ołtarzowej – można się nimi kierować podczas dokonywania wyboru. Bielizna ołtarzowa stanowi bardzo ważny element życiowej liturgicznego. Jest nie tylko jest ozdobą przestrzeni sakralnej; wiąże się z nią również głęboka symbolika. To element, bez którego ciężko wyobrazić sobie liturgiczne obrzędy. Wpływa na kreowanie atmosfery uświęcenia i skupienia, tak ważnej podczas różnego rodzaju religijnych obrzędów.